Naczynia krwionośne

Mapa drogowa rys. facetkaodbiologii

A teraz wyobraź sobie taką sieć dróg we własnym ciele. To sieć naczyń krwionośnych, zapewniająca transport substancji do i z komórek naszego ciała.

Naczynia krwionośne, to po prostu przewody, którymi płynie krew. Docierają w pobliże  wszystkich komórek naszego ciała, dostarczając substancje odżywcze i zabierając zbędne produkty przemiany materii.

Są trzy rodzaje naczyń krwionośnych: tętnice, żyły i naczynia włosowate.

Rodzaje naczyń krwionośnych rys. facetkaodbiologii

Tętnicami krew płynie z serca rys. facetkaodbiologii

Żyłami krew płynie do serca rys. facetkaodbiologii

Ściany tętnic i żył zbudowane są z trzech warstw:

  • zewnętrznej  – zbudowanej z tkanki łącznej – zapobiegającej nadmiernemu rozciąganiu się naczyń,
  • środkowej – zbudowanej z tkanki mięśniowej gładkiej – umożliwiającej zmianę średnicy naczyń,
  • wewnętrznej – zbudowanej głównie z tkanki nabłonkowej – z nabłonka jednowarstwowego płaskiego zwanego śródbłonkiem.
Przekrój przez tętnicę rys. facetkaodbiologii
Przekrój przez żyłę rys. facetkaodbiologii

Ściany naczyń włosowatych, najcieńszych i najdrobniejszych naczyń krwionośnych, są zbudowane tylko z jednej warstwy – śródbłonka.

Przekrój przez naczynie włosowate rys. facetkaodbiologii

A teraz pomyśl, skąd się biorą róznice w wyglądzie tętnic i żył, skoro są one zbudowane z tych samych warstw? I dlaczego naczynia włosowate mają tylko jedną warstwę?

Oczywiście, masz rację. Budowa naczyń jest związana z ich rolą, czyli funkcjami jakie pełnią. Bardzo duże znaczenie ma również to, czy naczynia prowadzą krew z serca, czy z tkanek.

Tętnice i żyły służą wyłącznie do transportu krwi i znajdujących się w niej produktów przemiany materii, składników odżywczych oraz gazów.

Naczynia włosowate również służą do transportu krwi ale także, a może przede wszystkim, umożliwiają wymianę substancji  chemicznych i niektórych komórek krwi.

W tętnicach krew płynie pod dużym ciśnieniem i z dużą prędkością, ponieważ serce wpycha do nich krew z dużą siłą. Serce kurczy się rytmicznie pompując porcje krwi, które wchodząc do tętnicy powodują jej rozciągnięcie. Tętnice rozszerzają się i zwężają wraz z uderzeniami serca.  To rozszerzanie się i zwężanie nazywa się tętnieniem.  Właśnie od tego pochodzi nazwa tętnice. To dlatego ściany tętnic muszą być grube, elastyczne i sprężyste – zawdzięczają to grubej warstwie tkanki mięśniowej gładkiej i włóknom sprężystym tkanki łącznej. Tętnice na przekroju są okrągłe.

Przekrój przez tętnicę rys. facetkaodbiologii

W żyłach krew płynie pod małym ciśnieniem, bo prowadzą one krew zebraną z tkanek. Dlatego ściany żył są wiotkie i mają cienką warstwę tkanki mięśniowej. Krew w żyłach płynie wolniej niż w tętnicach, dlatego w dużych i średnich żyłach występują zastawki zapobiegające cofaniu się krwi. Są one zbudowane z tkanki łącznej. Żyły są na przekroju owalne.

Przekrój przez żyłę rys. facetkaodbiologii

Zastawki zapewniają przepływ krwi w jednym kierunku. Krew płynąc w stronę serca naciska na ściany zastawek powodując ich otwarcie. Zastawki otwierają się umożliwiając przepływ krwi. Cofająca się krew wypełnia zagłębienia (kieszonki) w zastawkach, a to powoduje ich zamknięcie i zablokowanie cofania się krwi. Przepływ krwi w innym kierunku zostaje zablokowany.

Zastawka otwarta rys. facetkaodbiologii
Zastawka zamknięta rys. facetkaodbiologii

Naczynia włosowate są najmniejszymi i najcieńszymi naczyniami krwionośnymi. Mają tak małą średnicę, że czasem krwinki muszą się przez nie przeciskać.  Krew w naczyniach włosowatych płynie pod bardzo małym ciśnieniem  i bardzo powoli.  Ściany naczyń włosowatych są zbudowane z jednej warstwy komórek – jednowarstwowego nabłonka czyli śródbłonka. Dzięki temu  możliwa jest  wymiana substancji odżywczych, produktów przemiany materii i gazów między krwią a tkankami, substancje mogą łatwo przenikać przez cienką ścianę naczynia włosowatego.

Przekrój przez naczynie włosowate rys. facetkaodbiologii

Duże tętnice* rozgałęziają się na średnie tętnice i małe tętnice czyli tętniczki. Tętniczki przechodzą w naczynia włosowate. Analogicznie – duże żyły rozgałęziają się na średnie żyły, te na małe naczynia żylne czyli żyłki, te z kolei na naczynia włosowate.

Zwykle schemat rozgałęzień wygląda tak:

Czasem jednak mamy do czynienia z innymi schematami sieci połączeń, nazywa się je wtedy sieciami dziwnymi. Są to:

  • Sieć dziwna tętniczo-tętnicza (występuje m.in. w nerkach)

tętniczka → naczynia włosowate → tętniczka

  • Sieć dziwna żylno-żylna ( występuje m.in. w wątrobie)

żyłka → naczynia włosowate → żyłka

  • Układ wrotny (łączy naczynia włosowate jelit i wątroby)

naczynia włosowate → żyła wrotna → naczynia włosowate

No i sam/a powiedz, czy to wszystko nie wygląda na doskonały projekt inżyniera drogownictwa?

Jak widzisz, w naszym organizmie istnieje sieć dróg prowadzących niemal do każdej komórki ciała. Złożona jest z dużych, mniejszych i całkiem małych naczyń krwionośnych, których budowa zależy od tego, czy prowadzą krew z serca, jak to robią tętnice, do serca – jak żyły, czy też oplatają najmniejsze elementy naszgo organizmu, jak naczynia włosowate. W tętnicach, żyłach i naczyniach włosowatych płynie krew z substancjami odżywczymi, tlenem oraz ze zbędnymi produktami przemiany materii. Na ogół przyjmujemy, że w tętnicach płynie krew z tlenem, a w żyłach krew bez tlenu, za to z dwutlenkiem węgla i innymi zbędnymi produktami przemiany materii. Ale to nie jest cała prawda o tym, co płynie w tętnicach i żyłach. Jak jest naprawdę? Jeśli chcesz wiedzieć – zapraszam Cię do śledzenia mojego bloga – wkrótce o tym napiszę.


* A czy wiesz, że dużą tętnicę określa się również słowem arteria, które oznacza także ważny szlak komunikacyjny. Przypadek? Jak sądzisz?

Prawa autorskie

Naczynia krwionośne rys. facetkaodbiologii

Dodaj komentarz

moje filmy

YouTube w liczbach

Statystyki

Obejrzyj na YouTube

galeria

Kilka przykładowych notatek

z Instagrama

opinie

Kilka Komentarzy

do filmów na YouTube